Koupaliště Sejfy

vzdálenost: 5km

Koupaliště Sejfy se nachází v Mladých Bukách v příjemném a tichém prostředí. V areálu se nachází přírodní koupaliště o rozměrech 50x30 m, dětské brouzdaliště, hřiště na různé míčové hry, stolní tenis a soft tenis. Sportovní potřeby je možné si zapůjčit na místě.
V zimě je možnost využít u areálu kluziště. Je však nutné mít vlastní brusle.
Přímo v areálu se nachází restaurace s teplým jídlem po celý den.

Obrázek koupaliště

Rýchory

Délka trasy: 18km

Z autobusového nádraží, které je ve Svobodě nad Úpou východiskem turistických cest se vydáte po zelené značce po tzv. Růženině cestě, která zprvu vede vilkovou zástavbou zvanou Sluneční stráň, stoupáte lesem až na rozlehlé luční enklávy za Kraví horou, odkud jsou nádherné výhledy na nejvyšší horu Krkonoš Sněžku. Mineme studijní plochu Krnapu a stoupáte nejprve mírně a potom prudčeji celkem 4 km na Rýchorský hřeben. Zde se ve výšce 1000 m nachází Rýchorská bouda, která byla postavena r. 1930 a v současné době slouží jako školicí středisko ochrany přírody, kde se můžete občerstvit. Zajdete si na vyhlídku, která je vzdálená jen několik desítek metrů a nachází se na místě, kde stávala někdejší Maxova bouda, která zanikla po roce 1945. Od Rýchorské boudy dojdete na rozcestí Kutná a pokud chcete na Rýchorách vidět všechny zajímavosti vydáte se směrem k Rýchorskému kříži, kde je v pastevním areálu celoročně chován Skotský náhorní skot, který bez problémů snáší teploty do - 40 stupňů celsia a na sněhu zde vyvádí bez cizí pomoci svá mláďata. Vrátíte se zpět na rozcestí Kutná a doporučujeme navštívit zbytky bukového pralesa Dvorský les. Po červené značce procházíte nejprve smrkovým lesem a po té téměř parkovou úpravou s nádhernými solitérami smrků až na nejvyšší bod Dvorský les se zbytky původního bukového pralesa. Vrátíte se zpět na rozcestí Kutná, odkud po pohodlné horské cestě po modré značce dojdete k lovecké chatě Pašovka, pod níž z modré značky odbočíte doprava na žlutou, která Vás dovede zpět na křižovatku turistických cest za Kraví horou, odkud se vrátíte po již známé Růženině cestě zpět do Svobody nad Úpou.

Sněžka z Pece pod Sněžkou

Délka trasy: 15 km

Od autobusového nádraží, nebo z parkoviště se vydáte po modré značce až dojdete k informačnímu centru Krnapu, kde si můžeme prohlédnout expozici s názvem Obří důl - poklad Krkonoš. Obří důl je údolí ledovcového původu, čtvrtohorní ledovec zde dosahoval délky 4,5 km a mocnost ledu byla 100m. Podél Úpy dojdete k Boudě pod Sněžkou a ke kapličce, za níž cesta stoupá k bývalé Kovárně, kde se v současné době nachází ca 250 m pro veřejnost zpřístupněných bývalých rudných dolů, kde se v minulosti těžily rudy obsahující železo, měď a arzén. Vstupujete do závěru Obřího dolu, odkud se nám otevírají nádherné výhledy do údolí a na východní stěnu Studniční hory s Čertovou zahrádkou. Stoupáte tzv. Rudnou roklí, kde byla postavena vodárna, odkud byla voda důmyslným zařízením tzv. trkačem přiváděna až na vrchol Sněžky. V současné době je toto zařízení bohužel mimo provoz. Minete Dixův kříž, který zde stojí na památku Stefana Dixe, strážce bývalé Obří boudy, kterého při sestupu Obřím dolem do Pece pod Sněžkou strhla lavina. Pokračujete po horském chodníku, který Vás vyvede na hlavní hřeben k rozcestí u bývalé Obří boudy, která zanikla r. 1982. Z rozcestí stoupáte vpravo po červené značce po kamenitém chodníku , nedaleko pod vrcholem minete po pravé straně desku na památku pracovníků horské služby Štefana Spusty a Jana Messnera, kteří tragicky zahynuli při záchranné akci v severních srázech Sněžky.

Ze Sněžky se můžete vrátit do Pece pod Sněžkou buď sedačkovou lanovou dráhou, která je v provozu již od roku 1949 a za necelých 25 minut překonává výškový rozdíl 730 m, nebo po žluté značce, která vede paralelně s lanovou dráhou k mezistanici na Růžové hoře, odtud k chatě Růžohorky a dále po zelené, která Vás strmým sestupem přivede do centra Pece.

Obrázek lanovky
 
Code & design by Pioter
Copyright © 2008